Dizi Arayanlar İçin 20 Orijinal Netflix Dizisi

Televizyonda ve internette oldukça fazla dizi var. Peki en iyileri neler ? Bu kısıtlı vaktimizde çoğunu eleyip aradan iyileri bulmamız gerekiyor. İşte bu konuda sizde yardımcı olmak için en iyilerinden 20 tane orijinal Netflix dizisi derledik, şimdiden iyi seyirler dileriz.

20. Peaky Blinders

Peaky Blinders
Peaky Blinders

Dikkat bu dizi çeteler, kumar ve 100% karizma içeriyor. Dizi aslen İngiltere’de bulunan Peaky Blinders adındaki çeteyi anlatan suç-drama konulu bir dizi ve birinci dünya savaşı sonrası zamanlarda geçiyor. Bu dizinin havalı kıyafetlerini ve insanın canını çektiren sigara içme sahneleri sosyal medyada oldukça paylaşıldı ve popüler oldu. Eğer siz de” ya bu dizide ne varmış” diyenlerden iseniz şiddetle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

19. Sex Education

Sex Eğitimi
Sex Education

Oldukça içine kapanık bir çocuk olan Otis, okulun ezik denilen tiplerinden birisidir. Seks terapisti olan anne ve babası sayesinde seks konusunda oldukça bilgili olan Otis, bu bilgiyi okulun sıradışı kızı Maeve’in teklifi ile değerlendirmeye başlar. O artık, liseli gençlerin gelip dert yandığı ve sorunlarını çözdüğü bir terapisttir. Peki ya Otis’in sorunlarını kim çözecek?

18. Marvel’s Jessica Jones

Jessica Jones
Jessica Jones

Kimyasal bir sızıntı sonucu Jessica Jones, insanüstü bir güce ve dirence, ek olarak da ses hızına yakın hızlarda uçma yeteneğine sahip oluyor. Travmatik geçmişinden kurtulamayan Jessica Jones, Hell’s Kitchen‘daki acımasız düşmanı başka birine daha zarar vermeden önce onu bulmak için özel yeteneklerini kullanır.

17. Dark

Netflix Dark
Dark

Kendisine Stranger Things‘in Almanca versiyonu diyebiliriz. Dizi ormanda iki çocuğun kaybolmasından sonra hayatları ve karanlık işleri aydınlatılan dört aileye odaklanıyor. Burada çok sayıda aile dramı ve olayları ilginç kılmak için doğaüstü bir bükülme var. Küçük kasabanın kaderi değişiyor ve gerçek yüzü ortaya çıkar.

16. Big Mouth

Big Mouth Netflix
Big Mouth

Yakın arkadaş olan komedyen Nick Kroll ve Family Guy’un senaristlerinden Andrew Goldberg’in imzasını taşıyan dizide, ergenlik çağına gelen bir grup gencin büyüme hikayeleri, ergenliğin mucizevi ve korkutucu yönleri anlatılıyor. Andrew, uygunsuz ereksiyonlar ve garip ıslak rüyalar gibi utanç verici yaşam değişikliklerinden geçen bir çocuk. Tüm bu travmatize edici ve komik olaylara genellikle, Andrew‘e suistimal etmekten zevk alan (kelimenin tam anlamıyla) Andrew‘un kendi Hormon Canavarı neden olur. Dizi bir o kadar çarpıcı şekilde doğruysa da, hayatın o zorlu döneminden çıkabilmiş olanlar gibi şanslıysanız, dizinin mizahını takdir edersiniz.

15. Marvel’s Daredevil

Netflix Daredevil
Daredevil

Dizinin şöyle bir hikayesi var, kör olan Avukat Matt Murdock‘ın diğer duyuları diğer insanlardan daha fazla gelişmiştir. Yaman bir avukat olan Murdock suçsuz insanları başarıyla savunmasının yanı sıra geceleri Daredevil kimliğiyle şehri kötülerden ve suçlulardan koruyor. Daredevil zorlu bir mücadelenin ardından kiliseye hapsolur ve kendisini çok sevdiği rahibin ellerine bırakır. Burada güç toplayan “süper kahraman” sıkça geçmişini ve kötü anılarını anımsamaya başlar. Bu ve tüm insanlığın onu beklemesi güç toplamasında önemli bir etken olur. 
Çizgi roman akımının önemli yapıtlarından biri olan film Marvel’ın ‘Korkusuz’ isimli çizgi romanından sinemaya uyarlanması kendisi.

14.  The End of the F***ing World

the end of the fucking world
Teotfw

Kendisi bir İngiliz kara mizah dizisi. Charles Forsman’ın çizgi romanından uyarlanan bu dizide 17 yaşındaki James, annesi gözlerinin önünde intihar etmiş bir sosyopat. Kedi köpek öldürerek başlamış ve bundan daha fazlasını istemiş.  Bir de Alyssa var. Hem annesinin hem babasının travmatik izler bıraktığı, yalnız ve asi bir genç kız. James’in Alyssa’yla onu öldürmek için sevgili olmasını ve başlarının geri dönüşü olmayan belalara girmesini izliyoruz. Aileden gelen travmaların iki çocuğu nereye götürebileceğini, kaçmanın nasıl bir kavuşma olabileceğini anlatan bir hikaye var.

13. Everything Sucks!

Netflix Everythings Sucks
Everythings Sucks

Oregon’da, 1996 yılında geçen dizide, liseye yeni başlayan gençlerin hikayesi anlatılıyor. Liseliler, zamanlarının büyük çoğunu geçirdikleri okulu daha katlanılabilir bir hale getirmenin yolunu arıyorlar. Okulda film çekmeye karan veren medya ve drama kulüpleri kıyasıya bir mücadeleye girişir. Ben York Jones ve Michael Mohan‘ın yaratıcısı olduğu dizinin oyuncu kadrosunda Jahi Di’Allo Winston, Peyton Kennedy, Patch Darragh, Claudine Mboligikpelani Nako, Rio Mangini, Sydney Sweeney gibi isimler yer alıyor.

12. Dear White People

Sevgili Beyaz İnsan
Dear White People

Üniversitede öğrenim gören dört siyah öğrenci, beyazların çoğunlukta olduğu bu okulda türlü sorunlarla karşılaşmaktadır. Her sene beyaz öğrenciler tarafından organize edilen bir festival, ırkçılık temasını taşımaktadır. Tanık oldukları ayrımcı tavırlardan yorulan dört başkarakterimiz bu festival döneminde kendi taleplerini dile getirme mücadelesi verecektir.
Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanan komedi türündeki filmin yönetmeni Justin Simien.

11. 13 Reasons Why

13 reasons why
13 Reasons Why

Bu dizinin ilgi çekici bir hikayesi var, Hannah isminde 17 yaşındaki bir lise öğrencisi intihar ediyor, O lisenin başarılı öğrencilerinden biri olan Clay Jensen kısa süre sonra evinin önünde bir kutu buluyor. Bu kutuda Hannah‘ın sesiyle kaydedilmiş ve onu ölüme götüren sebepleri adım adım anlatan eski kasetler var. İşte böyle ilginç bir hikayesi olan “Ölmek İçin 13 Sebep” dizisini izlemeden geçmemenizi tavsiye ediyoruz.

10. The Umbrella Academy

Netflix Dizilerinden Biri Olan The Umbrella Academy
The Umbrella Academy

Dizide, Umbrella Academy olarak bilinen süper kahramanların olduğu bir akademide bünyesinde yer alan, birbirleriyle pek anlaşamayan bir ailenin hikayesi anlatılıyor. Akademidekiler kendilerini büyüten babalarının gizemli ölümünü çözmek için bir araya geliyorlar. 

9. GLOW

Dizinin kısaca konusu; kendisi gibi Hollywood’da tutunamayan 12 kadınla birlikte TV’de yayınlanacak güreş programının kadrosuna giren Ruth; bir yandan çocuk sahibi olmak için işini bırakan ancak mükemmel hayatın sandığı kadar kolay olmadığını acı bir şekilde öğrenerek oyunculuk dünyasına geri dönmek zorunda kalan Debbie Eagan’la rekabet etmek zorunda.

8. Master of None

Master of None
Master of None

Son zamanların en başarılı yapımlarından bazılarına imzasını atmayı başaran Netflix, komedide de iddiasını ortaya koyuyor. Parks and Recreation’dan tanıdığımız Aziz Ansari’nin başrolünde olduğu Master Of None; 30 yaşında piyasa tutunmaya çalışan bir aktörün günlük hayatına odaklanıyor . Aziz Ansari’ye başrolde Saturday Night Live’dan Noel Wells eşlik ediyor.

7. Unbreakable Kimmy Schmidt

Unbreakable Kimmy Schmidt
Unbreakable Kimmy Schmidt

Birbirinden farklı 4 bayan, bir papaz tarafından “kıyamet koptu ve dünyada kimse kalmadı” diye kandırılarak bir yeraltı mahzenine kapatılıyorlar. Dizimiz bu olaydan 15 sene sonra yapılan bir polis baskını ile başlıyor. Tutsak olan 4 kadın, polis tarafından kurtarılıyorlar ve dünyada kıyamet kopmadığını anlıyorlar. Bu 4 kadından Kimmy Schmidt karakterimiz baş rolde.
Kadınlar dizinin ilk bölümünde New York’ta bir talk-show programına katılıyorlar ve bu şovda onlara yardım amacı ile para toplanıyor. Kimmy yardım parasını alması ile New York’ta kalmak istiyor. Bulduğu bir ev ilanı ve tesadüf eseri bulduğu bir iş ile 15 yıl geri kaldığı hayatına devam etmeye karar veriyor.

6. Russian Doll

Russian Doll
Russian Doll

Russian Doll, New York‘ta alalade bir partiye katıldığını sanan fakat saatler geçtikçe, gizemli bir şekilde, buradan ayrılamayacağının farkına varan bir genç kadının maceralarını işliyor.Genç bir kadın olan Nadia, New York City’de düzenlenen bir partiye davet edilmiştir. O, her zaman katıldığı partilere bir yenisinin daha ekleneceğini düşünür fakat bu parti daha önce katıldığı hiçbirine benzemeyecektir. Genç kadın bir anda kendisini ne olduğunu anlamadığı esrarengiz olaylar içerisinde bulur. Partinin ilerleyen saatlerinde kaza geçirip ölen Nadia, bir süre sonra hiçbir şey olmamış gibi uyanıyor. Üstelik yeniden partini tam ortasında. O partiden ne kadar uzaklaşmaya çalışsa da her defasında farklı kazalarla yeniden ölümün kollarına teslim oluyor. Tekrar tekrar ölen ve yeniden aynı güne geri dönen Nadia, bu partiden kurtulmanın yolunu bulabilecek mi işte bunun cevabını işliyor dizimiz.

5. Mindhunter

Mindhunter netflix dizisi
Mindhunter

FBI’ın gizli bir biriminde görevli ajan Holden Ford ve ortağı Bill Tench kötü şöhretli seri katilleri ve tecavüzcüleri araştırmaya başlıyor. Acımasız olayları soruşturdukça yeni profil çıkarma teknikleri geliştiriyorlar. 
John Douglas ve Mark Olshaker tarafından kaleme alınan Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit kitabından uyarlanacak. 

4. American Vandal

American Vandal
American Vandal

Bir sabah üniversitede bir eylem gerçekleştiriliyor ve bu olayın faillerinin bulunması için araştırma başlatılıyor. Ve en başta Dylan Macwell‘dan şüpheleniliyor . O ise suçlamaları kabul etmiyor. Müttefik olarak bir film yapımcısıyla birlikte gerçeği araştırmaya başlıyorlar.

3. Orange is the New Black

orange is the new black
Orange is the new black

Piper Chapman, güzel bir hayata, iyi bir sevgiliye, anlayışlı bir aileye sahip genç bir kadındır. Üniversite yıllarında işlediği bir suç yüzünden konforlu hayatından uzaklaşarak hapse girer. Hapishane hayatı Piper’ın düşlediğinden bambaşkadır. Dört duvar arasındaki yeni hayatına alışmaya çalışan Piper, başlarda zorlansa da yavaş yavaş hapishane kültürünü öğrenmeye başlar. Hapishanedeki diğer mahkumlarla beklenmedik dostluklar kuran genç kadın, bu zamana kadar hayatında inandığı her şeyi sorgulamaya başlar.

2. Stranger Things

Stranger Things
Stranger Things

80’li yılları kendine fon yapan Stranger Things, dönemin korku filmlerine selam çakmayı atlamayan bir fantastik gerilim dizisi. Winona Ryder, David Harbour, Cara Buono’yu başrollerinde buluşturan dizi; kaybolan genç bir çocuğu ve onu bulmaya çalışan annesini anlatıyor.

1. BoJack Horseman

Bojack Horseman
Bojack Horseman

Netflix’in en iyi serisilerinden biri aynı zamanda en az ilgi çekenlerden biri. Antropomorfik hayvanların ve insanların yan yana yaşadığı bir dünyada bulunan BoJack Horseman, 1990’lardaki sitcom Horsin’ Around’un yıkanan yıldızı Bojack (Arnett) adlı bir at hakkında. Bojack, kanepede oturduktan ve etrafta uyuduktan on yıl sonra, şöhretinin önemini kesin olarak karışık sonuçlarla canlandırmaya çalışıyor

Evet listemizin sonuna geldik ve şunu belirtmek de isterim, listemiz rakam sırasına göre gitse de sıralama hangisi en iyi onu göstermemektedir, zevkler ve renkler tartışılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir